Vymaľovanie izby je jedna z vecí, pri ktorých sa od ľudí automaticky očakáva, že ju budú vedieť 🙂 A zatiaľ čo súhlasíme s tým, že to nie je veľká veda, nesie v sebe zopár nástrah, ktorým sa dá jednoducho vyhnúť. Optimálny postup aj s užitočnými tipmi nájdete nižšie a držíme palce, aby išlo všetko hladko 🙂
V tomto článku sa dozviete:
1. KROK: výber farby
Prvý krok je samozrejmý, no aj tak by sme sa pri ňom radi zastavili a upozornili Vás na všetky možnosti 🙂 Vhodným typom maľovky viete pracovať s optickými rozmermi priestoru, písali sme o tom v tomto článku. A vhodnou kombináciou farieb dokážete vytvoriť v priestore rôzny typ nálady, viac informácií nájdete v tomto článku.
Pokiaľ ide o farby samotné – my samozrejme odporúčame farby od San Marco 🙂 A nie preto, že sme ich certifikovaným predajcom, ale preto, že s našimi dvoma desaťročiami skúseností ručíme za ich kvalitu 🙂
2. KROK: príprava náradia
Pokiaľ budete iba maľovať, potrebujete:
- veľký maliarsky valček (v prípade, že plánujete použiť viacero farieb, odporúčame mať viacero valčekov)
- malý maliarsky valček (opäť odporúčame viac ks, pokiaľ budete používať viacero farieb)
- štetku
- teleskopickú tyč, na ktorú viete valčeky nasadiť
- vedrá na farbu
- stieraciu mriežku
- zakrývacie fólie
- kartóny
Pokiaľ chcete aj zahľadiť nerovnosti v stene, potrebujete:
- stierku
- špachtľu
- brúsny papier
Všetky tieto veci dostanete kúpiť aj v našej predajni, alebo vo väčšine obchodov predávajúcich farby a potreby pre majstrov.
3. KROK: príprava miestnosti
Presuňte všetok nábytok do stredu miestnosti, zakryte ho ochrannou igelitovou fóliou a podlahy prekryte kartónmi. Okná a všetky ďalšie povrchy, ktoré nemajú prísť do kontaktu s farbou, odporúčame oblepiť maliarskou páskou prípadne nalepovacími igelitovými fóliami. V prípade, že sa na ne napriek tomu farba dostane, nemusíte sa obávať, dá sa umyť, len je to (zbytočne) prácne 🙂
4. KROK: príprava stien
V každom prípade odporúčame steny zbaviť prachu a nečistôt. Na to Vám postačí aj obyčajná metla alebo vysávač.
Pokiaľ ide o priestory, kde je zvýšená mastnota stien, napr. kuchyňa, odporúčame steny umyť saponátovou vodou a nechať ich vyschnúť. To isté platí aj pri priestoroch, kde sa fajčilo, prípadne prichádzali do kontaktu s akýmikoľvek výparmi. Týmto ich zbavíte najväčšej mastnoty a budú pripravené lepšie „chytať“ následné nátery. V opačných prípadoch je pravdepodobné, že bude nutné naniesť viacero vrstiev farby, čím sa maľovka predraží aj predĺži.
5. KROK: penetračný náter
„Penetrák“ slúži ako podklad pre samotnú farbu a postará sa o to, aby lepšie prilnula k povrchu. Venovali sme mu aj samostatný článok, ktorý nájdete tu, a dozviete sa v ňom aj to, podľa čoho si ho zvoliť.
Venujte pozornosť najmä inštrukciám na jeho obale, kde nájdete informácie o jeho riedení. Inak Vám postačí jedna vrstva náteru, no dajte si záležať na tom, aby bola súvislá. Po aplikácii ho nechajte dobre vyschnúť.
6. KROK: maľovanie
Najprv namaľujte malým valčekom alebo štetkou (prípadne oboma) detaily okolo okien, rohy a menšie plochy, kde sa nedá pracovať s veľkým valčekom. Následne začnite maľovať celú miestnosť, pričom začínajte vždy od okna. Steny maľujte v smere od stropu po podlahu a snažte sa, aby bol náter súvislý.
Na toto slúži aj stieracia mriežka, po ktorej valčekom prejdite vždy po jeho vynorení z vedra s farbou. Tým rovnomerne roznesiete farbu po povrchu valčeka a následne sa rovnomernejšie nanesie aj na stenu.
Počet náterov závisí na stave steny, jej pôvodnom odtieni, novom odtieni aj kvalite farby, ktorú nanášate. Sú prípady, kedy stačí jedna vrstva a sú prípady, kedy nestačia ani tri. Všetko sa ukáže po vyschnutí prvej vrstvy, no vo väčšine prípadov platí, že sú potrebné dva nátery.
7. KROK: dokončovacie práce
V poslednom kroku príde na rad opäť malý valček alebo štetka, ktorými môžete domaľovať drobné nedostatky, ktoré sa vždy vyskytnú. Následne môžete pristúpiť k zlepovaniu maliarskych pások, ktoré odporúčame robiť ešte pred tým, než farba zaschne (inak hrozí, že spolu s páskou odlepíte kúsok novej farby). Odlepujte ich pomaly a opatrne, aby ste nepoškodili povrch, na ktorom sú nalepené.
Na záver dôkladne umyte všetko náradie a nechajte ho vyschnúť, aby bolo opäť použiteľné aj pri ďalšom projekte 🙂
Extra tipy
1.
Pokiaľ sa vaša maľovka natiahne na viac dní, odporúčame každý deň po skončení prác zabaliť valčeky do sáčku (alebo igelitky). Ak ich poriadne utiahnete, neuschnú vám a nebudete ich musieť dať odmočiť do vody.
2.
Ešte pred začiatkom maľovania si vypnite poistky (prívod elektrickej energie) a odmontujte v miestnosti, ktorú idete maľovať, zástrčky aj svetlá. Ušetríte si tak čas s ich oblepovaním alebo čistením v prípade, že ich pri maľovke zašpiníte farbou.
3.
Interval maľovania závisí na konkrétnej miestnosti – kuchyne a kúpeľne sa kvôli vlhkosti a výparom/arómam odporúčajú maľovať každé tri roky. Chodby a frekventované priestory kvôli vyšiemu opotrebeniu každé 3-4 roky, a pri ostatných priestoroch stačí raz za 5 rokov.
4.
Neviete si poradiť so všetkými možnosťami kombinácie farieb pri svojej maľovke? Nevadí, práve pre tento prípad sme napísali tento článok, kliknite pre viac informácií 🙂
V PROFIPAINT sme ich certifikovaným predajcom a špecialistom na dekoratívne omietky známe aj ako benátsky štuk. Navštívte nás v predajni v bratislavskom R1 Centre, kde Vám radi poradíme a namiešame až 1 200 rôznych odtieňov farieb 🙂